22. oktoober
PÜHA JOHANNES PAULUS II
Püha Johannes Paulus II, palu meie eest. 22. oktoobril
Roomakatoliku kirik mäletab püha Johannes Paulus II, paavsti, keda pühitseti ametisse 22. oktoobril 1978, olles 264 Peetruse järglane. Karol Jozef Wojtyła sündis 18. mail 1920. aastal Poolas Wadowices ema Emilia Kaczorowska ja isa Karol Wojtyła 3-lapselise pere noorima pojana. Varakult kaotas noor Karol ema ning paar aastat hiljem ka haiguse tõttu venna Edmundi. 1938. aastal 18-aastasena astus Karol Wojtyła Krakówi Jagellonia ülikooli filosoofiateaduskonda õppima poola keelt ja kirjandust.
Algas periood, mida ta ise nimetas Vita Cracovienis. Teater, mäng, kirjanduslik esteetika, interpretatsioonitehnika - kõik see innustas Wojtyłat õpingute varases staadiumis. Põrandaaluse rapsoodiateatriga (poola k. Teatr Rapsodyczny), mida juhtis sõber Mieczslaw Kotlarczyk, liitus ta 1941. aastal. See ei olnud tema esimene kokkupuude näitlemisega. Varem oli ta osalenud ka kooli teatrietendustes ning ülikooli algusaastatel Krakówi teatrigrupis „Studio 39".
Teise maailmasõja järel hakkas Wojtyła mõtlema preestrikutsumusele. Ta alustas õpinguid Krakówi suurimas põrandaaluses seminaris peapiiskop kardinal Adam Stefan Sapieha juhtimisel ning juba 1946. aastal ordineeris kardinal Sapieha noore Karoli preestriks. Tema esimene missa toimus hingedepäeval Krakówi katedraali püha Leonardi krüptis. Samal aastal suundus ta Rooma, kus jätkas teoloogia õpinguid paavstlikus Angelicum Athenaeumis, täna tuntud kui Püha Aquino Thomase Ülikool (ld. Pontificia Universita Studiorum a Sancto Thoma Aquinate in Urbe). Roomas uuris ta Püha Risti Johannes müstitsismi koos tuutori, dominikaani ja prantslasest teoloogi Reginald Garrigou-Lagrangega. Juba 1948. aastal kaitses isa Wojtyła oma esimese dissertatsiooni Püha Risti Johannes usudoktriini teemal „Usk Püha Risti Johannese töödes". Teise filosoofiadoktori kraadi kaitses ta pea 10 aastat hiljem 1958. aastal Lublini Katoliiklikus Ülikoolis. Teadustöö teemaks oli "Kristliku eetika õpetamise võimalikkusest lähtudes Max Scheleri eetika süsteemist", mille sisuliseks baasiks oli Saksa filosoofi-fenomenoloogi Max Scheleri (1874-1928) eetika.
Vaid mõne aasta möödudes 1967. aasta juunis saab Karol Wojtyłast kardinal. Vahetult enne, aastatel 1962 – 1965 osales ta aktiivselt Vatikani II Kirikukogul, mis avardas ja muutis tema nägemust 20. sajandi kirikust.
Oma aktiivse osalusega Kirikukogul jäi Krakowi kardinal paljudele silma. Tema õpetused ja tegevused olid tuntud kogu maailmas juba enne kui ta 1978. aastal valiti paavstiks, võttes siis omale pontifikaadi nimeks Johannes Paulus II.
Johannes Paulus II oli esimene mitte-itaallasest paavst rohkem kui 400 aasta jooksul ja üldse kõige esimene Ida-Euroopast tulnud katoliku kiriku pea. Ta oli väga populaarne paavst ka paljude mitte-katoliiklaste seas. Tema tegevused ja otsused on mõjutanud maailma ning ta oli paavst, kes külastas ka Eestit. Johannes Paulus II tegeles evangeeliumi, rahu ja õigluse kuulutamisega kogu maailmas. Johannes Paulus II tegi oma pontifikaadi ajal kokku 104 välisvisiiti väljaspool Itaalia Vabariiki ja 146 Itaalias.
Johannes Paulus II suri Vatikanis 2. aprillil 2005 kohaliku aja järgi kell 21:37 ehk Eesti aja järgi kell 22:37. Johannes Paulus II valitses 26 aastat 5 kuud ja 17 päeva. Kuus aastat hiljem, 1. mail 2011 kuulutas paavst Benedictus XVI Püha Peetruse väljakul Johannes Paulus II õndsaks. 2014. aasta 27. aprillil kanoniseeriti Johannes Paulus II koos paavst Johannes XXIII paavst Franciscuse poolt.
Ta oli paavst, kes oma pontifikaadi ajal andis väga palju Kirikule, kuid jäädes alati samas alandlikuks Kristuse teenriks. Tihti tuletas ta meelde oma esimese kõne sõnu, mille pidas 22. oktoobril 1978 -"Ärge kartke". Ta oli paavst, kes julgustas kõiki.
Maarja, Lunastaja Ema,
ja meie Ema,
Taevavärav ja Mere Täht,
aita oma rahvast,
kes igatsevad tõusta!
Tule ja aita oma kirikut,
ilmu oma pühendunud lastele,
tugevda usku kogu maailmas,
kutsu, kes on kaugel,
muuda, kes elavad kurjuse vangis.
Ja Püha Vaim,
tõsta neid, kes on langenud väsimusse,
anna peavarju ja lohutust kurbuses!
Aamen